Print Friendly and PDF

POWRÓT

08 kwietnia 2015

Utrzymanie higieny intymnej ma olbrzymie znaczenie w zapobieganiu zapaleniom pochwy. W ciąży okolice intymne powinno się utrzymywać szczególnie w należytej czystości. Ciąża jest stanem fizjologicznym upośledzającym odporność i prowadzącym do zaburzenia mechanizmów obronnych organizmu. Dochodzi wówczas do zachwiania równowagi flory pochwowej. Dodatkowo nadmiar hormonów stymuluje zwiększoną produkcję substancji w komórkach pochwy, co wywołuje w niej zmiany proporcji mikroorganizmów. Podkreśla się konieczność codziennego, najlepiej dwukrotnego, mycia sromu pod strumieniem wody, najlepiej pod prysznicem lub bidetem. Dobrym rozwiązaniem jest używanie osobnego ręcznika tylko do miejsc intymnych. Zarówno mycie jak i osuszanie okolic intymnych powinno być wykonywane w kierunku od przodu do tyłu, aby unikać przenoszenia infekcji z rejonu odbytu na okolice pochwy. Ponieważ zabiegi higieniczne mogą wypłukiwać ochronne kultury pałeczek kwasu mlekowego należy stosować żele do higieny intymnej. Bardzo ważnym jest odczyn (pH) stosowanych żeli . Powinien być on zbliżony do pH pochwy czyli wynosić około 4,5. Inne środki myjące nie są zalecane, bo mogą niszczyć fizjologiczną (ochronną) florę pochwy, a niektóre z nich mogą także wywoływać zmiany alergiczne na sromie i w przedsionku pochwy.

 

Używanie bielizny bawełnianej zapobiega rozwojowi zapaleń, głównie grzybiczych. Prawidłowa, w pełni rozwinięta biocenoza pochwy w okresie rozrodczym kobiety jest uwarunkowana odpowiednim stosunkiem pomiędzy pałeczkami kwasu mlekowego Lactobacillus spp. a pozostałymi drobnoustrojami pochwy. Utrzymywanie ekosystemu pochwy w równowadze przez Lactobacillus spp. jest wypadkową działania wytwarzanych przez te bakterie m.in. kwasów organicznych, nadtlenku wodoru i bakteriocyn oraz utrzymywanie wartości pH w granicach 3,8-4,5. Niskie pH pozwala na prawidłowe funkcjonowanie ekosystemu pochwy oraz przeciwdziała wnikaniu i rozwojowi drobnoustrojów patologicznych które odpowiadają za infekcje w pochwie.

 

Mikroflora pochwy kobiet w ciąży różni się od mikroflory pochwy kobiet nieciężarnych ilością bakterii Lactobacillus produkujących H2O2 .

 

Zaburzenia flory pochwowej w ciąży stanowią zagrożenie dla rozwijającego się płodu. Prewencja takich zaburzeń w postaci wykonywania dodatkowych badań, stosowania preparatów probiotycznych z ochronnymi kulturami bakterii (prOVag®) zalecanych podczas wizyt kontrolnych u ginekologa, skutkuje zmniejszeniem ilości zakażeń i zapaleń pochwy, a tym samym zmniejszeniem ilości niepowodzeń położniczych.

 

Probiotyk to substancja wydzielana przez jedne mikroorganizmy, która stymuluje wzrost innych i stanowi przeciwieństwo antybiotyku. W przypadku kobiet w ciąży (podobnie jak w przypadku kobiet nie ciężarnych) probiotyki mogą mieć znaczenie w utrzymywaniu czy przywracaniu fizjologicznej mikroflory pochwy, a co za tym idzie, w profilaktyce i zapobieganiu infekcjom i chorobom przenoszonym drogą płciową W związku z powyższym, probiotyki mogłyby mieć również znaczenie w zapobieganiu przedwczesnemu porodowi oraz powiązanym z nim zakażeniom błon płodowych, przedwczesnemu pęknięciu błon płodowych czy zakażeniom wewnątrzowodniowym. Bakterie probiotyczne mogłyby tu działać nie tylko przeciw konkretnym patogenom związanym z wymienionymi powikłaniami ciążowymi, ale również mogłyby modulować reakcji immunologicznej związaną z zakażeniami.

 

Należy jednak stosować sprawdzone probiotyki o udokumentowanym działaniu.

 

Rady, które pomagają zapobiec niedyspozycjom układu moczowo-płciowego.

 

  1. Należy zachować szczególną higienę okolic intymnych. Codziennie, przynajmniej dwukrotnie myć okolicę sromu, najlepiej pod prysznicem lub bidetem.

  2. Mycie i osuszanie okolic intymnych powinno się wykonywać w kierunku od przodu do tyłu.

  3. Do higieny intymnej należy stosować żele o pH około 4,5.

  4. Zaleca się codzienne kąpiele pod prysznicem, unikanie kąpieli w wannie oraz kąpieli w wysokich temperaturach.

  5. Należy nosić ubrania lekkie, przewiewne, niekrępujące ruchów, odpowiednio luźne, najlepiej bawełniane.

  6. Powinno się unikać zmęczenia, odpoczywać i spać w wygodnej pozycji najlepiej na lewym boku.

  7. Należy wykluczyć nikotynę, także „palenie bierne”, alkohol, narkotyki.

  8. Należy odpowiednio się odżywiać. Do minimum ograniczyć tzw. cukry proste (słodycze, słodzone napoje).

  9. W brzuch, pośladki i piersi warto wcierać krem przeciw rozstępom.

  10. Warto zadbać o higienę jamy ustnej, przynajmniej 3 razy dziennie myć zęby.

  11. Należy regularnie zażywać preparaty zalecane przez lekarza prowadzącego (np. witaminy, kwas foliowy, probiotyki).

 

opracowanie dr med. specjalista ginekolog-położnik Dariusz Gołąbek

 

 

Probiotykiem o udokumentowanym działaniu, który posiada pozytywną opinię Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego(PTG) jest prOVag®. Pozytywna opinię PTG posiada również preparat prOVag® żel do łagodzenia podrażnień i wzmocnienia ochrony przeciw niekorzystnym bakteriom i grzybom.

 

 

 Zródło: www.provag.info

 

Profilaktyka infekcji w ciąży

Gabinet Ginekologiczny

Jacek Marcinkowski

Gabinet Ginekologiczny

Jacek Marcinkowski

 

tel. +48 509 952 652

POWRÓT