POWRÓT

tel. +48 509 952 652

Gabinet Ginekologiczny

Jacek Marcinkowski

 

Gabinet Ginekologiczny

Jacek Marcinkowski

Test na raka szyjki macicy

Test HPV (Laboratorium biotechnologiczne Nucleagena)

 

Co bada test?

 

Test HPV wykrywa, zależnie od rodzaju, obecność materiału genetycznego – od dwóch do trzydziestu siedmiu genotypów wirusa brodawczaka ludzkiego, czyli wirusa HPV. Obecnie znanych jest przeszło 120 typów wirusa HPV. Wirusy te można podzielić na dwie grupy:

 

  • wirusy niskoonkogenne (niskiego ryzyka): wśród nich najczęstsze to HPV typ 6, 11

  • wirusy wysokoonkogenne (wysokiego ryzyka): wśród nich najczęstsze to HPV typ 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58 i 59

 

Nie istnieje 100% metoda wyleczenia zakażenia wirusem HPV, jednak wykonanie testu pozwoli na podjęcie odpowiedniej profilaktyki zapobiegającej rozwojowi raka szyjki macicy.

 

Kiedy wykonać test HPV?

 

Wykonanie testu HPV zalecane jest:

 

  • kobietom i mężczyznom, pomiędzy 15, a 25 rokiem życia – kiedy to przypada szczyt zakażeń wirusem HPV

  • gdy wykonuje się badanie przesiewowe u kobiet po 30 roku życia

  • kiedy weryfikujemy nieprawidłowe wyniki cytologii

  • po zakończeniu leczenia dysplazji szyjki macicy i raka szyjki macicy

  • gdy nawracają stany zapalne dróg rodnych (zapalenia cewki moczowej, zapalenia żołędzi lub napletka u mężczyzn)

  • w ciąży (masywne zakażenie dróg rodnych wirusem HPV może zostać przeniesione na dziecko i wywołać u niego wrodzoną brodawczakowatość krtani)

 

Rodzaje testów

 

W ofercie Nucleagena znajduje się 7 różnych testów HPV, które badają różne genotypy wirusa HPV. Najprostszy test HPV 2 pozwala wykryć wirusy niskiego ryzyka typu 6 i 11. Najbardziej zaawansowany test pozwala na wykrycie aż 37 typów wirusa HPV.

 

Materiał do testów pobierany jest z dróg moczowo-płciowych. W naszej ofercie istnieje także test HPV, do którego materiał jest pobierany z jamy ustnej. Ten test pozwala tylko na diagnostykę zmian śluzówki jamy ustnej i gardła.

 

Na czym polega badanie?

 

Pobranie materiału w przypadku kobiet nie różni się od standardowego badania cytologicznego. Wystarczy jedno pobranie podczas jednej wizyty. W przypadku mężczyzn możliwe jest wykonanie testu samodzielnie, aczkolwiek rekomendujemy pobranie materiału przez specjalistę.

 

Niepokojące objawy

 

Wirus brodawczaka ludzkiego jest przenoszony poprzez kontakt z naskórkiem, czyli również poprzez wszystkie kontakty seksualne. W wyniku zakażenia mogą powstawać tzw. „kurzajki” czy brodawki.

Jednak zakażenie, zależnie od odporności organizmu osoby zakażonej, może przebiegać w postaci bezobjawowej, subklinicznej lub klinicznej. Szczególnie niebezpieczne są stany bezobjawowe i subkliniczne, gdyż wirus przenoszony jest na kolejnych partnerów bez wiedzy osoby zakażonej. Dodatkowo przetrwałe zakażenie którymkolwiek z tak zwanych wysokoonkogennych typów wirusa HPV stwarza wysokie ryzyko wystąpienia raka.

 

Jakość testów Nucleagena

 

Zestawy odczynnikowe opatrzone są certyfikatem CE i zatwierdzone do wykorzystywania w medycznej diagnostyce laboratoryjnej. Zasada testu oparta jest na genetycznej metodzie badań Real-Time PCR (badanie w czasie rzeczywistym).

 

Testy genetyczne Nucleagena pozwalają na dokładne określenie, jakim typem wirusa HPV pacjent lub pacjentka został/a zakażony/a.

 

Laboratorium posiada certyfikaty kontroli międzylaboratoryjnej Instand i QCMD.

 

Żródło: https://nucleagena.pl/testy/hpv/

 

06 maja 2016

POWRÓT

Print Friendly and PDF