Print Friendly and PDF

POWRÓT

06 maja 2016

Test HPV (Laboratorium biotechnologiczne Nucleagena)

 

Co bada test?

 

Test HPV wykrywa, zależnie od rodzaju, obecność materiału genetycznego – od dwóch do trzydziestu siedmiu genotypów wirusa brodawczaka ludzkiego, czyli wirusa HPV. Obecnie znanych jest przeszło 120 typów wirusa HPV. Wirusy te można podzielić na dwie grupy:

 

  • wirusy niskoonkogenne (niskiego ryzyka): wśród nich najczęstsze to HPV typ 6, 11

  • wirusy wysokoonkogenne (wysokiego ryzyka): wśród nich najczęstsze to HPV typ 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58 i 59

 

Nie istnieje 100% metoda wyleczenia zakażenia wirusem HPV, jednak wykonanie testu pozwoli na podjęcie odpowiedniej profilaktyki zapobiegającej rozwojowi raka szyjki macicy.

 

Kiedy wykonać test HPV?

 

Wykonanie testu HPV zalecane jest:

 

  • kobietom i mężczyznom, pomiędzy 15, a 25 rokiem życia – kiedy to przypada szczyt zakażeń wirusem HPV

  • gdy wykonuje się badanie przesiewowe u kobiet po 30 roku życia

  • kiedy weryfikujemy nieprawidłowe wyniki cytologii

  • po zakończeniu leczenia dysplazji szyjki macicy i raka szyjki macicy

  • gdy nawracają stany zapalne dróg rodnych (zapalenia cewki moczowej, zapalenia żołędzi lub napletka u mężczyzn)

  • w ciąży (masywne zakażenie dróg rodnych wirusem HPV może zostać przeniesione na dziecko i wywołać u niego wrodzoną brodawczakowatość krtani)

 

Rodzaje testów

 

W ofercie Nucleagena znajduje się 7 różnych testów HPV, które badają różne genotypy wirusa HPV. Najprostszy test HPV 2 pozwala wykryć wirusy niskiego ryzyka typu 6 i 11. Najbardziej zaawansowany test pozwala na wykrycie aż 37 typów wirusa HPV.

 

Materiał do testów pobierany jest z dróg moczowo-płciowych. W naszej ofercie istnieje także test HPV, do którego materiał jest pobierany z jamy ustnej. Ten test pozwala tylko na diagnostykę zmian śluzówki jamy ustnej i gardła.

 

Na czym polega badanie?

 

Pobranie materiału w przypadku kobiet nie różni się od standardowego badania cytologicznego. Wystarczy jedno pobranie podczas jednej wizyty. W przypadku mężczyzn możliwe jest wykonanie testu samodzielnie, aczkolwiek rekomendujemy pobranie materiału przez specjalistę.

 

Niepokojące objawy

 

Wirus brodawczaka ludzkiego jest przenoszony poprzez kontakt z naskórkiem, czyli również poprzez wszystkie kontakty seksualne. W wyniku zakażenia mogą powstawać tzw. „kurzajki” czy brodawki.

Jednak zakażenie, zależnie od odporności organizmu osoby zakażonej, może przebiegać w postaci bezobjawowej, subklinicznej lub klinicznej. Szczególnie niebezpieczne są stany bezobjawowe i subkliniczne, gdyż wirus przenoszony jest na kolejnych partnerów bez wiedzy osoby zakażonej. Dodatkowo przetrwałe zakażenie którymkolwiek z tak zwanych wysokoonkogennych typów wirusa HPV stwarza wysokie ryzyko wystąpienia raka.

 

Jakość testów Nucleagena

 

Zestawy odczynnikowe opatrzone są certyfikatem CE i zatwierdzone do wykorzystywania w medycznej diagnostyce laboratoryjnej. Zasada testu oparta jest na genetycznej metodzie badań Real-Time PCR (badanie w czasie rzeczywistym).

 

Testy genetyczne Nucleagena pozwalają na dokładne określenie, jakim typem wirusa HPV pacjent lub pacjentka został/a zakażony/a.

 

Laboratorium posiada certyfikaty kontroli międzylaboratoryjnej Instand i QCMD.

 

Żródło: https://nucleagena.pl/testy/hpv/

 

Test na raka szyjki macicy

Gabinet Ginekologiczny

Jacek Marcinkowski

Gabinet Ginekologiczny

Jacek Marcinkowski

 

tel. +48 509 952 652

POWRÓT